Układ kostny człowieka

Posted by admin in | Tagged , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Szkielet, inaczej kościec lub układ kostny to wszystkie kości składające się na ciało człowieka. U człowieka dorosłego szkielet składa się z około 206 kości – liczba ta jest większa u dzieci ze względu na wiele punktów kostnienia (około 270 u noworodka i 350 u 14-latka); spada dopiero po połączeniu się np. trzonów z nasadami. U starszych ludzi kości może być mniej niż 206 ze względu na zrastanie kości czaszki.

Podstawowym materiałem budulcowym szkieletu człowieka jest tkanka kostna oraz w mniejszym stopniu chrzęstna. Ze względu na budowę zewnętrzną kości podzielono na kilka grup:

* kości długie
* kości płaskie
* kości krótkie
* kości różnokształtne

Warstwa zewnętrzna wszystkich kości zbudowana jest z istoty zbitej. Ponadto kości długie również w swoim trzonie zawierają istotę zbitą. Końce kości długich oraz wszystkie inne kości są wewnątrz zbudowane z istoty gąbczastej. Istota gąbczasta zbudowana jest z beleczek kostnych. Szkielet zawiera około 1,5 kg szpiku kostnego, natomiast średnia waga całego szkieletu to 10 kilogramów u kobiet i 12 kilogramów u mężczyzn..

Szkielet człowieka można podzielić na dwie części:

- Pierwszą część stanowi szkielet osiowy, czyli: czaszka, kręgosłup oraz żebra i mostek.

- Drugą część stanowi szkielet kończyn górnych oraz dolnych wraz z ich obręczami.

szkielet

Comments are closed.